زنان هميشه پيروز ايرانی

 

با درود بر زنان فرهیخته ایران<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

قابل ملاحظه است که با جنین سمینارهایی یا گفت و شنود هایی در ایران آشنا شوید

از شنیدن ایده های شما بسیار خرسند میشوم .

نا گفته نماند که این متن از سایت زنان ایران برداشت شده .

نخستين سمينار آن لاين زنان ايراني


 

 

سايت زنان ايران قرار است «نخستين سمينار آن لاين زنان ايراني» را با موضوع آينده جنبش زنان در ايران (تاثير تحولات سياسي ايران بر جنبش زنان) برگزار کند. اين سمينار که پيش بيني شده حدود 150 نفر از سراسر جهان در آن شرکت کنند، ساعت 9 شب روز 17 اسفند ماه (به وقت ايران) مطابق با يکشنبه 7 مارس شروع به کار خواهد کرد و راس ساعت 12 شب به وقت ايران به پايان خواهد رسيد. به گزارش سايت زنان ايران در يک ساعت نخست، 10 نفر سخنراني خواهند کرد و پس از 15 دقيقه استراحت، باقي وقت به بحث درباره نکات مطرح شده توسط سخنرانان خواهد گذشت. ( www.womeniniran.org)
شرکت کنندگان در اين سمينار، زناني از داخل و خارج از ايران هستند. و همه با نام هاي واقعي حضور دارند. سايت زنان ايران از شرکت کنندگان خارج کشور خواسته است «محدوديت هاي فعالان داخل کشور را در بحث کردن در نظر بگيرند و ضمن اينکه خود را سانسور نکنند، آنها را نيز براي گفتن حرف هايي که ممکن است برايشان مخاطراتي داشته باشد تحت فشار قرار ندهند
قرار است متن کامل سخنراني ها و بحث ها و پرسش و پاسخ ها در سايت زنان ايران با نام گويندگان آن منتشر شود.
علاقه مندان به حضور در اين سمينار مي توانند با ايميل seminar@womeniniran.org تماس بگيرند.

در اطلاعيه مربوط به اين سمينار آمده است:« تحولات سياسي ايران و انتقال قدرت به محافظه کاران، تغييرات اجتماعي عظيمي را به دنبال خواهد داشت. محافظه کاران، گرچه ثابت کرده اند که با خواسته هاي مردم در زمينه ايجاد يک حريم خصوصي غيرقابل دسترس دولت و حکومت و گسترش مرز آزادي هاي فردي به اندازه کافي آشنايند اما به سختي به آن تن مي دهند. گروه متشکل و سازمان يافته راي دهندگان به آنها نيز خواهان وضع و اعمال مقرراتي سخت تر در جهت آنچه آنان "احياي ارزش ها" مي خوانند هستند. در اين ميان ممکن است بسياري از دستاوردهاي جنبش هاي اجتماعي در اين سال ها که بر مبناي گسترش حريم آزادي هاي فردي بوده است، در معرض نابودي يا تحليل رفتن قرار بگيرد. در يکپارچگي حکومت محافظه کار، نگراني هاي فراواني در مورد آينده جنبش هاي اجتماعي از جمله جنبش زنان وجود دارد. نمايندگان محافظه کار که اکثريت مجلس هفتم را تشکيل مي دهند بارها در مصاحبه ها و توشته هايشان اعلام کرده اند مخالف پيوستن به کنوانسيون رفع همه اشکال تبعيض از زنان هستند زيرا آن را مخالف اسلام مي دانند. با اعلام شدن نتايج انتخابات مجلس هفتم به روشني آشکار شد که تعداد نمايندگان زن حتي از دو دوره پيشين هم کمتر بوده است. تمامي آنها جز يک نفر متعلق به گروهي هستند که خود را "اصول گرا" توصيف مي کنند و يک نفر باقيمانده نيز منفعل ترين نماينده زن مجلس قبلي است.
با توجه به جميع شرايط و اين پيش بيني که محافظه کاران در آينده اي نزديک تمامي قدرت و حاکميت را به دست خواهند گرفت، به نظر مي رسد زمان آن رسيده که ضمن در نظر گرفتن شرايط سياسي- اجتماعي موجود، دستاوردها و نقاط ضعفمان را واقع بينانه بررسي کنيم. تنها در اين صورت است که مي توانيم آثار احتمالي محافظه کار شدن حاکميت را بر جنبش زنان ارزيابي کنيم. "آينده جنبش زنان ايران"، جنبشي که هر يک از ما با وجود همه تفاوت هايمان خود را متعلق به آن مي دانيم، مي تواند موضوع نگراني، دلمشغولي و کار هر يک از ما باشد. نخستين سمينار آن لاين زنان ايراني اين موضوع را به عنوان محور بحث هاي خود انتخاب کرده است تا شايد بتوان از پس بحث هاي آن، افقي روشن تر براي فعالان اين جنبش تصوير کرد. آنچه در اينجا مي آيد، به معناي روشن کردن چارچوب هاي بحث نيست بلکه طرح پاره اي از مسائل است که ذهن برخي از فعالان مسائل زنان را در داخل ايران به خود مشغول داشته است.

دستاوردها
عليرغم همه نگراني ها و ضعف ها، جنبش زنان ايران دستاوردهاي غيرقابل انکاري داشته است. عليرغم همه محدوديت ها و سانسور و خودسانسوري در حوزه مباحث زنان، فعالان اين جنبش در سالهاي اخير توانستند مباحث آن را به شکلي کم نظير تبديل به مسائل و مباحث روز کنند و حداقل در بين قشر تحصيلکرده رواج دهند. اين جنبش حداقل تاکنون دو زن را از پاي چوبه دار نجات داده است. تلاش زنان ايراني داخل و خارج از کشور براي بين المللي کردن قضيه "افسانه نوروزي"، پيوستگي بي نظيري را به نمايش گذاشت که حتي تصور آن در مورد احزاب و گروههاي سياسي ناممکن است.درست چند هفته قبل از توقف اجراي حکم اعدام افسانه نوروزي، شيرين عبادي، حقوقدان و فعال حقوق بشر ايراني، جايزه نوبل صلح را از آن خود کرد. اين اتفاق، ضمن اينکه نگاه جهانيان را به سوي تلاشهاي روزمره زنان ايراني در حوزه شخصي و اجتماعي براي بهبود زندگي جلب کرد، همبستگي ، وحدت احساسي و اعتماد به نفس بي نظيري را ميان زنان ايراني که همواره هويت و شخصيتشان مورد انکار قرار گرفته بود ايجاد کرد. در مجموع با اينکه جنبش زنان به خصوص در سالهاي اخير دستاورد قانوني قابل توجهي نداشته است اما به نظر مي رسد در ايجاد پاره اي تحولات فرهنگي، نقش بزرگي ايفا کرده است.

نگراني ها
با وجود همه دستاوردهاي ياد شده، همچنان نگراني هاي زيادي در مورد جنبش زنان وجود دارد؛ نگراني هايي که عمدتا از ضعفهاي اين جنبش سرچشمه مي گيرد. جنبش زنان عليرغم تمامي پيشرفتهاي سالهاي اخير همچنان نخبه گرا باقي مانده است و نتوانسته زنان را به درستي حول محور منافع مشترک سازماندهي کند. فعالان اين جنبش که عموما متعلق به طبقه متوسط تحصيلکرده شهري هستند، همچنان کم تعداد باقي مانده اند. سازمانها، تشکلها و گروههاي موجود زنان چه در داخل و چه در خارج از کشور هنوز در بيشتر موارد به شکل فردي عمل مي کنند و فقدان شبکه اي سراسري که براساس حداقلهاي مورد توافق گروههاي مختلف شکل گرفته باشد حس مي شود. يکي از مهمترين نگراني هاي موجود، "رسانه اي بودن" جنبش زنان است. اين اصطلاح به اين معناست که جنبش زنان، مهمترين ابزار ترويج را "رسانه" ها قرار داده است که در تحولات قابل پيش بيني آتي، از اولين مواردي است که مورد تهديد و تحديد حکومت واقع خواهد شد.
ضعف تئوريک و وارداتي بودن تئوريهاي مورد استفاده جنبش زنان، يکي ديگر از نگراني هايي است که در فضاي ايران در ماههاي آينده، مخاطرات بسياري به بار خواهد آورد. اين جنبش هنوز نتوانسته آنطور که بايد به برخي سئوالات اساسي پاسخ گويد. يکي از اين سئوالات محتوم، اين است که: چگونه اصلاحات حقوقي به نفع زنان در ايران ممکن است وقتي تقريبا تمامي قوانين تبعيض آميز عليه زنان در ايران ريشه در فقه شيعه دارند؟

استراتژي ها
آنچه براي ما امروز، بيش از هر چيز مهم است، تعيين راه هايي براي ادامه حيات و گستردن فعاليت در چارچوب تحولات جاري و با توجه به نقاط روشن و تاريک ياد شده است. بديهي است بحث پيرامون راهکارهاي حال و آينده بايد با در نظر گرفتن توانايي ها و شرايط واقعي انجام شود

                                                  با آرزوی  ايرانی آزاد

                                                بدرود

 

/ 0 نظر / 4 بازدید