روزی تقريبا جهانی

درود بر همه :اميدوارم که سيزده رو خوب درکرده باشيد به ما که خيلی خوش گزشت  جای دوستان را هم خالی کردم.بله يه پيک نيک ۱۳ به در که غير از خوراکی هاش پر از رقص و پايکوبی بود با انواع آلات موسيقی مثل ؛tempo٬ضرب٬ضبط و يک عالمه CD با وجود کلی ايرانی مقيم خارج از کشور که در شهر من زندگی ميکنند مثل اينا که گم کرده دارند همش دنبال تو ميگشتم (دنبال تو که بهترينی)آره هم ميهنم          خيلی خوب بود ولی حيف که در ايران خودمون نبود                                     .07.gif                                                  <?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /> <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

براتون يه گزارش جالب از اول آپريل در اروپا دارم که هر ۴ سال يکبار با ۱۳ به در ما همزمان ميشه .                                                                                      

اول آوريل: روزی که همه به همديگر شک دارند

 

ستار سعيدی

 

 

روز احمقها

روز اول آوريل در کشورهای

بر اساس يک سنت قديمی، مردم غرب در روز اول آوريل سعی می کنند به روشهای مختلف همديگر را حيرت زده کنند و برای اينکار به همديگر دروغ می گويند. آنها معتقدند که دروغهايشان در اين روز بخشيده می شود.

تاريخچه روز احمقها

تاريخچه اين روز که به "روز احمقها" معروف است، به طور دقيق معلوم نيست، تصور می شود که اين روز، از سال 1582 ميلادی و از زمان اصلاحات تقويمی چارلز نهم در فرانسه به وجود آمد.

در آن سال، پاپ گريگوری سيزدهم، تقويم جديدی را به نام تقويم گريگوری معرفی کرد. در اين تقويم، از طول سال ميلادی ده روز کمتر شده بود، يعنی پانزده اکتبر 1582، بعد از رايج شدن تقويم جديد، 4 اکتبر شد.

علاوه بر آن، روز اول سال نيز از آوريل به ژانويه تغيير يافت، بدين ترتيب که تا پيش از آن زمان، روز اول سال، اول آوريل بود. اما از آن زمان به بعد و با رايج شدن تقويم گريگوری، روز اول سال ميلادی، به اول ژانويه تغيير يافت.

اين تغيير تا مدتها برای مردم باور نکردنی بود و بعضی از مردم نيز از اين تغيير چيزی نشنيده بودند.

آنها تا سالها بعد از رايج شدن تقويم گريگوری، اول آوريل را به عنوان روز سال نو جشن می گرفتند.

اما ديگران که از تغيير تقويم و روز اول سال نو اطلاع داشتند. کسانی را که هنوز اول آوريل را به عنوان روز اول سال جشن می گرفتند، به بازی می گرفتند و آنها را احمق خطاب می کردند؛ به همين دليل، روز اول آوريل "روز احمقها" ناميده شد.

کسانی که بعد از رايج شدن تقويم گريگوری همچنان اول آوريل را اول سال می دانستند. در اين روزهمچنين پيامهای شادباش تمسخر آميز به مناسبت سال نو دريافت می کردند. موضوعات اين پيامهای شادباش سال نو، بعدها تغيير کرد و گسترده تر شد. همچنان که مخاطبان پيامها نيز، از دايره کسانی که اول آوريل را سال نو می پنداشتند فراتر رفت.

اول آوريل در فرهنگهای مختلف

 

اول آوريل در ايتاليا روز فستيوال هيلاريا است، اين روز در اساطير روم باستان مصادف است با روز رستاخيز آتيس (Attis) الهه تبسم. شاد بودن و خنديدن در اين روز مرسوم است.

در بريتانيا، شوخيهای اول آوريل معمولاً در قبل از ظهر انجام می شود، کسی که در اين روز دست انداخته می شود، Noodle ناميده می شود.

بريتانيائیها معقتدند که بدشانسی نصيب کسی خواهد شد که بخواهد در بعد از ظهر روز اول آوريل کسی را دست بيندازد. زيرا در آن ساعات ديگر مردم نسبت به اينگونه شوخيها آمادگی می گيرند..

 

جوانان و نوجوانان ايالات متحده آمريکا در روز اول آوريل از روشهای مختلفی برای دست انداختن ديگران و شوخی کردن با آنان استفاده می کنند.

استفاده از تخم مرغهايی که محتويات آن به وسيله سرنگ خالی شده و به جای آن مواد و مايعات موبر جاسازی شده برای حمله به مردم و عابران پياده در ميان جوانان برخی شهرهای اين کشور مرسوم است.

در هندوستان، روز قبل از اول آوريل ( 31 مارس) جشن هولی (Hulli) برگزار می شود که در آن روز، مردم بر روی همديگر رنگ می پاشند و شادی می کنند.

مردم فرانسه، روز اول آوريل را روز ماهی (Poission d’Avril) می نامند. معمول است که کودکان و نوجوانان در اين روز، بر پشت ديگران کاغذی می چسپانند که بر روی آن تصوير نوعی ماهی که زود به دام می افتد کشيده شده است. منظور از اين کار، اين است که فردی که کاغذ به او چسپانده شده نيز، مانند همان ماهی، زود به دام می افتد.

در پرتغال، اول آوريل مصادف است با روز قبل از آغاز ماه روزه داری مسيحيان مومن که Lent ناميده می شود.

در روز اول آوريل، مردم پرتغالف معمولا بر روی همديگر آرد می پاشند.

اول آوريل همچنين به سيزده فرودين يا سيزده بدر در ايران نزديک است و حتی هر چهار سال يکبار (سال کبيسه) اول آوريل و سيزده فروردين با هم برابر می شوند.

در ايران نيز، اگرچه نه به گستردگی غرب، اما تا حدی دروغ سيزده رايج است.

امروزه و با فراگير شدن پديده نوين اينترنت، فرستادن پيامهای الکرونيکی تمسخرآميز به مناسبت روز احمقها نيز رايج شده است.

بنابراين، مهم نيست که شما در کجای دنيا زندگی می کنيد، بهتر است در روز اول آوريل مواظب خودتان باشيد تا هدف حملات شوخی آميز ديگران واقع نشويد.

شايد به همين دليل باشد که در بسياری از کشورهايی که تقويم ميلادی در آنها رايج است، روز اول آوريل تعطيل عمومی است و مردمی که خواهان شوخی و دردسر نيستند در اين روز از ظاهر شدن در خيابانها و معابر عمومی خودداری می کنند.

دروغ اول آوريل20040401173418foolsday203.jpg

دروغ اول آوريل در مطبوعات و رسانه های غربی رايج است، در اين روز، مردم معمولاً با شک و ترديد به اخبار گوش می کنند.

خبرهايی که در اين روز از منابع غير موثق به خبرگزاريها می رسد، معمولا به حساب دورغ اول آوريل گذاشته می شود و پيگيری نمی شود.

             *************************************************

  شاد و پيروز زيويد همه تون را دوست دارم و برای ديدارتون روز شماری ميکنم.بدرود.

 

 

/ 0 نظر / 15 بازدید