خبر ناب از بی بی سی

                                        درود بر هم ميهنان

قرص ويتامين دی از خطر ابتلا به 'ام اس' می کاهد<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

بنا به تحقيقاتی جديد، مصرف قرص ويتامين دی خطر ابتلا به بيماری ام اس (multiple sclerosis) در زنان را به ميزان 40 درصد کاهش می دهد.

با اين حال، گروه محققان دانشگاه هاروارد آمريکا تاکيد دارند پيروی از يک رژيم غذايی سرشار از ويتامين دی به تنهايی نمی تواند خطر ابتلا به اين بيماری را کاهش دهد و بايد قرص ويتامين دی نيز مصرف شود.

در اين مطالعه، که نتايج آن در نشريه "نورولوژی" منتشر شده است، حدود 190 هزار داوطلب زن شرکت داشته اند.

دکتر کاساندرا مانگر، از پژوهشگران اين گروه، گفت: "تصور اين که مصرف مولتی ويتامين بتواند خطر ابتلا به ام اس را کاهش دهد، خيلی هيجان آور است."

او گفت با اين حال برای تاييد اين يافته ها به تحقيقات بيشتری نياز است.

دانشمندان با استناد به اطلاعاتی که نشان می دهد بيماری ام اس در مناطق دور از خط استوا بيشتر شايع است، نظريه تاثير ويتامين دی را منتشر کرده اند.

ساکنان مناطق دور از خط استوا آفتاب کمتری دريافت می کنند و به همين دليل ماده شيميايی که در بدن توليد ويتامين دی می کند کمتر در بدن آنها ترشح می شود.

مهار بيماری

ساير مطالعات نشان داده اند که قرص ويتامين دی می تواند در مقابله با بيماری مشابه ام اس در موش، موثر باشد.

يک پژوهش ديگر نشان داده است که افراد مبتلا به ام اس معمولا دچار کمبود ويتامين دی هستند.

براساس اين مطالعه، علائم بيماری با افت ميزان ويتامين دی در بدن تشديد و با افزايش آن، اين علائم خفيف می شود.

کريستين جونز، مدير عامل موسسه "ام اس تراست"، گفت: "همه قبول دارند که ام اس، کلا در آب و هوای معتدل شايع تر است و احتمال ارتباط ميان نور خورشيد و ويتامين دی مکررا مطرح شده .

            به اميديافتن راه پيشگيری و ريشه کن شدن اين بيماريهای لاعلاج .بدرود

 

/ 0 نظر / 21 بازدید